Czy Odbiorca może sam wyliczyć koszt ogrzewania np. za rok?

Na naszej stronie internetowej znajduje się Kalkulator pozwalający Odbiorcy wyliczyć koszt miesięczny i roczny ogrzewania na podstawie wielkości mocy zamówionej oraz zużycia ciepła.

Co to jest zamówiona moc cieplna?

Trudno w tym momencie nie podać definicji mocy określonej w przepisach. Ponieważ każda próba kolejnego zdefiniowania tego zagadnienia będzie mało precyzyjna. I tak ustawodawca określił:
zamówiona moc cieplna - ustalona przez odbiorcę lub podmiot ubiegający się o przyłączenie do sieci ciepłowniczej największa moc cieplna, jaka w danym obiekcie wystąpi w warunkach obliczeniowych, która zgodnie z określonymi w odrębnych przepisach warunkami technicznymi oraz wymaganiami technologicznymi dla tego obiektu jest niezbędna do zapewnienia:
• pokrycia strat ciepła w celu utrzymania normatywnej temperatury i wymiany powietrza w pomieszczeniach, 
•   utrzymania normatywnej temperatury ciepłej wody w punktach czerpalnych, 
•   prawidłowej pracy innych urządzeń lub instalacji, Dla naszej strefy klimatycznej warunki obliczeniowe stanowi temperatura powietrza atmosferycznego -180 C.

Kto ustala i zatwierdza taryfy opłat i w oparciu o jakie zasady?

Taryfy opłat za ciepło ustalają przedsiębiorstwa energetyczne w oparciu o aktualne rozporządzenie taryfowe. Ostatnie przepisy obowiązujące te kwestie to Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 września 2017 r.w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło (Dz. U. 2017 r. poz. 1988 z 25 października 2017 r.) Przepisy wykonawcze prawa energetycznego szczegółowo regulują sposób kalkulowania poszczególnych składników taryfy. Przypomnimy, że za moc zamówioną oraz za energię z licznika odbiorca płaci opłatę według cen ustalonych w oparciu o taryfy źródeł ciepła.  Natomiast wg taryfy MPEC-KONIN odbiorca płaci: przesyłową opłatę stałą oraz przesyłową opłatę zmienną. Taryfy opłat za ciepło zatwierdzane są przez Urząd Regulacji Energetyki.

Kto kontroluje przedsiębiorstwa energetyczne w zakresie poprawności sporządzania taryfy?

Taryfy opłat za ciepło zanim wejdą w życie są zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Proces zatwierdzania taryfy związany jest ze szczegółowa kontrolą kosztów uzasadnionych firmy i weryfikacją kalkulacji nowych cen. URE stoi na straży przestrzegania przepisów, równoważy interesy stron firma ciepłownicza – odbiorca, ale przede wszystkim chroni interes odbiorcy , sprawdzając zasadność podwyżek oraz staranność sporządzenia taryfy.

W jaki sposób odbiorcy zostają poinformowani o nowych cenach i stawkach opłat?

Zgodnie z zapisem w umowie sprzedaży ciepła, w przypadku zmiany cen i stawek opłat taryfowych odbiorcę wiążą nowe stawki i ceny po upływie 14 dni i nie później niż po 45 dniach od dnia opublikowania nowych taryf w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego. Zwyczajowo już taryfa MPEC publikowana jest na naszej stronie internetowej www.mpec.konin.pl. dodatkowo każdemu odbiorcy indywidualnie wysyłamy wyciąg z naszej taryfy.

Czy Odbiorca może sam wyliczyć koszt ogrzewania np. za rok?

Na naszej stronie internetowej znajduje się Kalkulator pozwalający Odbiorcy wyliczyć koszt miesięczny i roczny ogrzewania na podstawie wielkości mocy zamówionej oraz zużycia ciepła.

Wstrzymano dostawę ciepła do mojego budynku z powodu zaległości w opłatach za ciepło. Należność już uregulowałem i chce mieć ponownie włączone ciepło. Czy będę ponosił jakieś dodatkowe opłaty?

W tym przypadku wstrzymanie dostawy ciepła miało miejsce z winy Odbiorcy. Wznowienie nastąpi oczywiście po opłaceniu wszelkich zaległości w opłatach wraz z odsetkami. Odbiorca zostanie obciążony również za ponowne wznowienie dostawy wg stawki określonej w aktualnej taryfie.  W przypadku przerwy w dostawie ciepła ponad 180 dni wznowienie dostawy ciepła nastąpi po ponownym określeniu technicznych warunków przyłączenia i po ich realizacji.

Dlaczego na fakturze za ciepło pojawią się aż cztery pozycje?

Razem z nowym prawem energetycznym od 1999 roku zmienił się system rozliczania i pobierania opłat za ciepło. Do dnia dzisiejszego ustawodawca wprowadzał wielokrotne zmiany w prawie energetycznym, w konsekwencji czego przedsiębiorstwa ciepłownicze musiały za każdym razem dostosowywać swoje taryfy do aktualnie obowiązujących przepisów. Aktualnie cena za ciepło składa się z czterech elementów. Omówimy po kolei wszystkie pozycje, które znajdują się na fakturze za ciepło. Pierwsze dwa składniki odbiorca płaci według cen ustalonych w oparciu o taryfy źródeł ciepła tj: Elektrowni Konin- Zespółu Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin S.A. oraz Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZTUOK) - Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o.

Należy zaznaczyć, że taryfy źródeł ciepła podobnie jak taryfa MPEC-KONIN są każdorazowo zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki.

  • Opłata za zamówioną moc cieplną. Jest to element stały opłat za ciepło. W przepisach określono, że opłata za zamówioną moc cieplną jest opłatą roczną pobieraną w 12 miesięcznych ratach. Jej sumaryczna wartość na fakturze dla danego odbiorcy, zależy od wielkości zamówionej przez niego mocy. 
  • Opłata za energię z licznika. Stanowi część zmienną opłaty za ciepło. Jej comiesięczna wysokość zależy od ilości zużytych jednostek ciepła - GJ. Stan wskazań licznika ciepła odczytywany jest co miesiąc i pojawia się na fakturze każdego odbiorcy. 

Pobrane od odbiorcy w/w opłaty są przeznaczone na zakup ciepła od wytwórcy ciepła. Kolejne dwa składniki pobierane są za usługę przesyłową świadczoną przez MPEC tj. dostarczenie ciepła od wytwórcy do obiektu odbiorcy. Opłaty są naliczane zgodnie z obowiązującą taryfą dystrybutora ciepła, a więc MPEC-KONIN Sp. z o.o.

  • Przesyłowa opłata stała Jak sama nazwa wskazuje jest częścią stałą opłaty za przesył. Sposób naliczania jest tu podobny jak w opłacie za moc zamówioną. Jest to również opłata roczna pobierana i w 12 miesięcznych ratach. Dlatego jej wysokość na fakturze (w ramach danej taryfy) , co miesiąc jest taka sama. Sumaryczna jej wartość na fakturze zależy od wielkości zamówionej mocy cieplnej. 
  • Przesyłowa opłata zmienna. Jest to zmienna część opłaty za przesył, obliczana od każdej jednostki zużytego ciepła, czyli od każdego GJ. Wysokość tej pozycji na fakturze, zależy od wskazań licznika ciepła. 

Podsumowując krótko kwestie wieloczłonowości opłat za ciepło należy podkreślić, iż intencją ustawodawcy było pokazanie komu i ile oraz za co odbiorca płaci.

Mieszkam w bloku i za ciepło płacę zaliczkowo przez cały rok, dlaczego?

Zarządzający lub właściciel budynku wielolokalowego (np. spółdzielnia mieszkaniowa) kupujący ciepło od przedsiębiorstwa energetycznego płaci temu przedsiębiorstwu za dostarczone ciepło zgodnie z taryfą przedsiębiorstwa energetycznego, zatwierdzoną przez Prezesa URE. Taryfa natomiast zobowiązuje do wnoszenia comiesięcznych opłat za ciepło. Z kolei ustalanie wysokości i częstotliwości wnoszenia przez indywidualnych odbiorców w lokalach zaliczkowych opłat za ciepło należy do zarządzającego lub właściciela budynku wielolokalowego (np. zarządu spółdzielni mieszkaniowej). Jednak ostatecznego rozliczenia za ciepło zarządzający lub właściciel budynku wielolokalowego powinien dokonać w oparciu o koszty zakupu ciepła od przedsiębiorstwa energetycznego.